Kdy byl postaven místní kostel není známo, jisté je že stál už v polovici 14.tého století. Po bitvě na Bílé hoře byla postupně přičleňována k různým katolickým farnostem. Farní administratura byla založena v roce 1744 za knížete Josefa Adama ze Švarcenberka. Hřbitov směrem ke Lhotě byl zřízen roku 1886. Starý hřbitov kolem kostela a kaple sv. Víta byl zapsán za majetek farního kostela.
Fara – z dějin Frant. Palackého vysvítá, že jedna z nejstarších far dekanátu rakovnického - prvního slavného arcibiskupa Arnošta z Pardubic ne Kounov /Kunov/. Vznik fary osvětloval nápis na velkém kostelním zvonu, pocházel z doby Rudolfa II., zvon byl v roce svržen Němci. Od roku 1703 jsou patrony tohoto kostela panující knížata ze Schwarzenbergů, jejich rodinný znak jako znamení ochrany chrámu se nachází na hlavní stěně proti oltářní tabuli.
Kounovská fara patřila k farám dobře nadaným, téměř bohatým, neboť platila 1 kopu papežského desátku.
Při sčítání lidu v roce 1921 bylo napočítáno 177 čísel popisných s 980 obyvateli, z toho 509 Čechů a 460 Němců. Podle pamětníků byli v obci kolem roku 1846 v obci pouze dva občané německé národnosti. K poněmčení přispěla německá škola podporovaná Schulvereinem. Do roku 1918 nebyl v zatupitelstvu obce žádný český zástupce.
Škola – do roku 1744 byla v obci pokoutní škola v č. 48. V tomto roce panující kníže Josef Schwarzenberg vystavěl školu a předal obci patronátní právo. Až do roku 1874 byla škola dvojjazyčná, podle nového zákona, který nepřipouštěl dvojjazyčnou výuku, byla škola definitivně obrácena na německou a navíc převedena pod Žatec. O poměrech vypráví kronika české obecné školy v Kounově, která byla zřízena Ústřední Maticí Školskou v roce 1884 a vydržována až do popřevratových let. Veřejná měsťanská škola s vyučovacím jazykem čsl. byla zřízena výnosem Ministerstva školství a národní osvěty 12. října 1926. Budova dnešní školy byla budována od roku 1929, na podzim byla škola pod střechou, návrh stavby od prof. Dr. M Babušky, cena 1 750 000,- Kč. Ve školním roce 1930/31 započalo vyučování 15.9.1930 a škola byla slavnostně otevřena 28.10.1930 za přítomnosti mnoha představitelů spolků a úřadů a 2000 občanů. Ve školním roce 1931/32 bylo zapsáno 259 dětí, v roce 1933/34 celkem 399 dětí /včetně dvou tříd mateřské školy./, v roce 1935/36 to bylo 445 dětí.
Dne 13.června 1937 byla slavnostně otevřena budova Sokolovny. V slavnostním projevu byly vzpomenuti všichni, kteří prací, pomocí, darem přispěli k zdárnému zakončení stavby. Kolem druhé hodiny odpolední sjelo se mnoho krojovaných spolků s vlajkami – legionáři, představitelé Sokolské župy, spolky jednot, hasiči, Baráčníci atd. Krojovaný průvod čítal 1123 osob a za nimi v průvodu přes 1500 občanů. Na cvičišti předvedli svoje připravená vystoupení žáci, ženy, děti, dorostenky muži
Po roce 1946 se počet obyvatel obce dramaticky snížil, a pohyboval se kolem 400 obyvatel. Do obce se začal postupně vracet duch života po válečných útrapách, kdy obec patřila k Sudetům. Přišel ale rok 1948, kolektivizace, založení družstva a pak dlouhá léta mnohým jistě známých monotonních oslav. Změnu se zdál přinášet rok 1967 a 68, ale vše skončilo pouze persekucí osob, které se na změnách podílely. A život šel dále. V obci se v těchto letech rozvíjelo především zemědělství, zemědělské družstvo obhospodařovalo celkem přes 2000 ha polí, pěstoval se chmel a obilí. V době ruční sklizně byla obec plná brigádníků v počtu asi 1000 lidí, převážně studentů škol. Brigádníky postupně nahradily česací stroje, těžkou práci při jarních pracích v chmelnici postupně nahradily stroje. Dnes se sezonní práce v zemědělství v obci téměř neprojeví.
Po roce 1950 byla v obci vybudována část dešťové kanalizace. O veřejném vodovodu se mluvilo velmi dlouhou, leč marně, přestože v horní části obce v některých domech musí vodu dovážet. Šance na změnu se naskýtá až nyní.
V současnosti má obec 197 čísel popisných a 490 obyvatel. Mnoho domů kdysi užívaných pouze jako rekreační domky je osidlováno trvale. Na překážku tohoto trendu je převážně nedostatek místních pracovních příležitostí. V zemědělském podniku pracuje zlomek bývalých zaměstnanců, většina obyvatel dojíždí za prací.
Po roce 1989 také ustala spolková činnost, do té doby z valné části považovaná za povinnost. Je velmi těžké přimět dnes spoluobčany k vlastní aktivitě, když je snadnější se nechat bavit.Bylo by velmi prospěšné obnovit staré zvyky, které měly v obci velmi dlouhou tradici a obnovit některé za pomoci žijících pamětníků.
Tak vypráví pověst o původu poutní kaple svatého Vojtěcha, které stojí pod jižní hranou Roviny asi jeden kilometr západně od kamenných řad. Dnešní barokní podobu dala kapli přestavba na přelomu 17. a 18. století, o stáří předchozí stavby nejsou spolehlivé doklady. Podle některých názorů byl kostelík poslední stavbou vesnice Krchleby, zpustošené v roce 1318. Interiér kaple není přístupný, restaurovaný oltář s obrazem svatého Vojtěcha z roku 1883 je k vidění v novogotickém chrámu svatého Bartoloměje v Rakovníku. Studánka u kaple zanikla.